Jak funguje princip návnady?
Návnada (často také nazývaná odchytová návnada) je strategie, která se často využívá při získávání zvířat. Základem této strategie je použití lákadel k přilákání zvířete do určitého prostoru. Tento prostor pak slouží k dobýtí zvířete pro následné monitorování nebo další záměr.
Aplikace návnady
Princip návnady je široce používán a velmi užitečný napříč všemi oblastmi životního prostředí. Jednou z oblastí je monitoring selekce a letu ptáků pro účely vědeckého průzkumu. V tomto případě se lákadla používají nahradit ztracené druhy ptáků nebo jako alternativa k omezení jejich poškození pomocí sítí. Použití lákadel může také zefektivnit umísťování mikročipů do zvířat.
Principu návnady se také často využívá v myslivosti pro chytání a sledování prasat, lišek nebo jiných savců. Mezi nejoblíbenější lákadla patří krmivo a jiné lákavé potraviny.
Výhody a nevýhody efektu návnady
Efekt návnady má řadu výhod i nevýhod.
Výhody:
- Snížení vlivu člověka na chování zvířat
- Sníženo poškození zvířat včetně traumatických zážitků
- Snížení množství oxidačního stresu u zvířat
Nevýhody:
- Nutnost údržby lákadel, která zahrnuje zajištění jejich častého dodávání na místo
- Náklady na získání a instalaci návnad
- Možnost šíření patogenů mezi zvířaty
Efekt návnady je užitečným průzkumným nástrojem s širokou škálou aplikací a možností pro jiné využití. Jde současně o relativně efektivní a bezpečné strategie pro monitorování široké škály zvířecích druhů.