Digitální nomádství …aneb Upgrade dovolené

Daniel Nytra

Byl jsem společností vychováván k tomu, že se nejdříve ukončí škola, jde se „hákovat“, pak jsou děti, důchod a smrt. Rozumím, proč to společnost dělá…pro peníze a kontrolu nad nimi. Fajn, chápu to…

Digitální nomádi

…a najednou je tady digitální nomádství a s ním svoboda: Priority se přehazují a neurgentní důležité věci vyhrávají nad každodenním hašením problémů (urgentní důležité). Plním si tak doslova sen z dětství: Dobrodružství.

… a o tom je tento článek: „Hákovat“ jde i jinak: Pracujete a cestujete najednou!

Upgrade dovolené

Dovolená je hnusné slovo: Dovolujete se někoho (šéfa nebo klientů), abyste si odpočinuli… Zájezd už zní trochu lépe, ale já jsem baťúžkář a miluji službu Airbnb.com (bydlení u místních) a ne hotely nebo hostely… takže to nazvu spíše cestováním.

K tomu přidejte problém: Miluji svoji práci a to se prý na dovolené/zájezdu nesmí praktikovat. Štvalo mě, že musím vždycky odjet na dovolenou, opustit rozdělané projekty…

…. teď už vím, že existuje řešení: Upgrade dovolené na digitální nomádství! Dnes je to jedna z věcí, kterou miluji a všemožně podporuji… a co je nejdůležitější: ONO TO FAKT JDE!

Identifikace digi-nomáda

InsbruckJe to člověk, který se živí prací přes internet. Hned vás určitě napadnou všichni programátoři, kodéři, grafici, spisovatelé, střihači, různí umělci, markeťáci a konzultanti. Přidejte k nim i právníky, realitní makléře, finanční poradce a máte docela velkou skupinu lidí, kteří mají základní předpoklady pro digitální nomádství.

Ke své práci potřebují: laptop, internet, mikrofon, telefon a sluchátka.

OSVČ nomádi, spojte se!

Kdo to vlastně je? OSVČ, podnikatelé nebo zaměstnanci?

  • Podnikatelé to většinou nejsou… to by pak chtěli zaměstnanci taky 🙂
  • Zaměstnanci na tom jsou už lépe: Pokud pracujete v dobré firmě, máte skvělého šéfa …. a jste z USA,  tak máte vyhráno i v zaměstnaneckém poměru a opravdu i celé týmy lidí jezdí společně pracovat do zahraničí. V ČR asi tzv. hudba budoucnosti…
  • OSVČ – Ano, ti rozhodně!

V Čechách a na Moravě doporučuji tedy lidem na volné noze: „Jděte do toho: Stojí to za to!

Co je nutné splňovat

  1. máte zázemí, které nomádství podporuje: Práce, přítel(kyně)/manžel(ka), děti
  2. máte v práci nějaký řád
  3. nevymlouváte se na blbosti: „Já nemůžu, co by na to řekli klienti… “ – Nic by neřekli! Je to přece váš život a popravdě jsem měl reakce opačné: „…ale pane Nytra, na Kanáry nemůžete, to bych vám moc záviděl 🙂 …„.
  4. máte kuráž: Nenechte se vyvést z rovnováhy lidmi, kteří jsou jiní a pochybují (čistá závist nebo strach)
  5. máte zdravý rozum: Nenechte se vyvést z rovnováhy profesionálními obchodníky (sledují svůj výdělek a ne váš vyrovnaný a prosluněný život)

Jak vidíte, většinou se jedná o vyvážení překážek ve vlastní hlavě a zdravého rozumu.

Změna je digi-život

Digitální nomádka LuckaJe až neuvěřitelné, co s vámi digitální nomádství udělá:

  • den je mnohem delší, než když ho strávíte celý za počítačem
  • jste mnohem aktivnější, což prospívá to tělu i mozku
  • prokrastinace klesá na minimum, protože jste donuceni pracovat pouze 5 hodin denně a klient vám platí tenhle krásný život
  • zážitky: Sportujete, lelkujete, objevujete každý den po práci
  • zažíváte po dlouhé době nudu, která pomáhá uspořádáním priorit
  • potkáváte lidi, kteří přemýšlí podobně
  • učíte se jazyky

Finance

Problém spojený s cestováním u OSVČ je mnohem výraznější než u zaměstnance: Nikdo vám neplatí, když leží na pláži, surfuje nebo sjíždí prašan v Alpách. Tzn. oproti zaměstnanci má tržby pouze když pracuje. Digitální nomádství to příjemně vybalancovává.

S přítelkyní navíc pronajmeme byt v Praze (žijeme v podnájmu a pronajali jsme ho také přes Airbnb) a frčíme za dobrodružstvím. Byt v Praze vydělává sám na sebe, my pracujeme půl dne a vracíme se ve finančním plusu 🙂 .

Ročník 76 a pohodlí

Digitální nomádství v Las PalmasVzhledem k tomu, že jsem ročník 76, mám rád pohodlí. Když chce někdo bydlet v hostelu nebo sdílet byt s dalšími 10 nomády a pracovat v nomádském centru, ať to dělá… ale pro mě to není 🙂

Co je důležité mít:

  • kvalitní internet
  • v okolí kavárny s kvalitním internetem (pokud ten domácí vypadne)
  • laptop (nejlépe zabezpečený)
  • zálohy na které se dostanete i mimo laptop (ideálně v cloudu)
  • sluchátka, mikrofon kvůli skype hovorům s klienty
  • věci, jako na dovolenou: Plavky a/nebo přeskáče 🙂

Jak začít

Nezačínejte tak, že podáte výpověď a jedete za dobrodružstvím. Takhle by se to na plážích hromadilo bezduchými skleslými digi-nomádami. Vyzkoušejte si to na týden v rámci vaší klasické dovolené: Vezměte si práci na dovolenou a řekněte si: „Neberu si práci na dovolenou, upgradoval jsem na digitálního nomáda!“ UaaaaU! To je najednou sexy a cool… (i když samozřejmě děláte to samé).

Destinace

Ideální je Evropa, kvůli časovému posunu při komunikaci s klienty. Na začátek ale můžete z Prahy nebo Brna odjet do Beskyd a lidi z Beskyd zase do Novohradských hor na týden. Můžete vlakem do Říma, autem do Innsbrucku nebo letadlem na Kanáry či Bali.

Srovnání destinací podle internetu, nákladům na život, doby letu, počasí, teplotě ve stínu a hustotě smogu najdete ZDE.

Časový harmonogram

Toto je můj denní rytmus pro vaši představu:

  • budíček: 7:00 + snídaně
  • práce: 8:00-13:00 (5 hodin) + oběd
  • dobrodružství, sport: 14:00-20:00 + večeře
  • víno, pivko, tanec, zpěv a ostatní zábava do 23:00
  • spánek 24:00-7:00

Doporučuji: Udělat si sobotu a neděli pracovní, záměnou za nepracovní středu a čtvrtek: Slunné pláže a sněhové stráně jsou bez lidí (oproti víkendu).

Doporučuji pro OSVČ: Zkuste si to udělat hned zítra u vás doma. Sice nebudete nomádi, ale užijete více dne 🙂

Marketing pro (osvícené) podnikatele

U nás se teprve pár firem rozhoupalo k home-office. Jsme jednoduše pozadu. Představte si firmu, která by dávala digitální nomádství jako bonus svým zaměstnancům… a navíc to uměla hezky „prodat“ médiím. Ideální zviditelnění společnosti, podnikatele a pracovních benefitů pro zaměstnance. Zapřemýšlejte o tom 🙂

Závěr

A co vy? Už jste to zkusili? Byli jste někde nebo to chcete zkusit? Napište dolů do komentářů!

19 komentářů u „Digitální nomádství …aneb Upgrade dovolené“

  1. Díky za článek o digi nomádství už nějakou dobu vím a je to můj sen. Zatím jen přemýšlím a zkouším jakým způsobem se vůbec v on-line světě uživit a pak upgradovat na didinomáda. 🙂 Jen se skoro nikde nepíše o tom jak nomádit s dětmi. Jo a patřím k té menšině, které občas Home office v práci povolí, takže jsem rád alespoň za to.
    Jinak přeju hodně štěstí v dalších aktivitách.

    Odpovědět
  2. Pěkný článek.

    Já bých k tomu jen dodal: Nejtěžší bylo koupit jednosměrnou letenku, to ostatní už je zábava.

    Vzhledem k časovému posunu mám den trochu jiný:
    8:00 budíček, snídaně
    8:40 Surfování
    13:00 – Masáž
    14:00 – Oběd
    15:00 – 19:00 (někdy déle) Práce
    19:00 – půlnoc – Studium, četba, kino atd

    Pak je samozřejmě období, kdy více cestuji a pracuji třeba jen hodinu denně a pak to doháním. V srpnu se chystám na Malajsii a v září asi Vietnam.

    Zdravím z Bali

    Odpovědět
  3. Fajn, ale:
    1) jak je to mysleno s tema detma?
    2) jak s detma „skolou povinnyma“ (kdyz bych si to bez problemu predstavil se skolkovyma)
    3) nekdo nejaky zkusenosti s timhle po rozvodu (aktualne stridavka)?

    Odpovědět
    • Já mám 4 děti 2-10 let, a nenomádíme v rámci měsíců, ale dnů a týdnů. A to bez problémů jde. Třeba v létě mají děti 2 měsíce prázdnin, tak s nimi nomádíme a pracujeme při tom, práci si bereme s sebou. Jen je potřeba si upravit časový rozvrh tak, aby jeden z nás mohl být s dětmi, druhý pracuje.
      Máme ten systém už zaběhnutý, v rámci dne jsou časy, kdy nás děti nepotřebují vůbec (spí, hrají si), takže můžeme pracovat / odpočívat / věnovat se s mužem sobě společně.
      Děti nejsou překážkou – překážky si stavíme jenom v naší hlavě.

      Zrovna tak v průběhu roku škola – když chceme na 2 týdny do hor, děti si domluvií plán učení ve škole, a jedeme. A tak, jako my pracujeme, pracují i ony. Ti školkoví mívají svoje úkoly, takže pracujeme všichni (těm vytvářím vzdělávací plán já 😀 oni nechtějí být pozadu, když 4 pracují, také mají potřebu se zapojit).

      Odpovědět
  4. Karle,

    vidím tu spoustu rodin, které tu žijí s dětma předškolního věku. To je rozhodně jednodušší. Mezinárodní základní školy s výukou v angličtině jsou dostupné jak na Bali tak v Thasjku ve větších městech.

    Pokud je jazyk překážkou, tak vážně nevidím řešení. Upřímně – digitální nomádi, s kterýma se na Bali stýkám nemají děti (zatím).

    Podle mě je to často o výběru stylu života a nemůžeme mít vše. A není to o penězích. Buď má člověk rodinu, nebo dobrodružný styl života a rodinu třeba až ve 40 nebo vůbec… mi třeba nechybí.

    Odpovědět
    • Dobře napsané… spousta lidí například nechápe, že nám nevadí pronajmout byt někomu cizímu (přes Airbnb), když nomádíme.

      Mám syna (12 let) s bývalou přítelkyní a vůbec nevadí, když na měsíc odjedu a pak se mu zase věnuji. Chápe to a co víc: Plánujeme už příští rok společné nomádské dobrodružství na měsíc 🙂

      Odpovědět
  5. Diky za zkusenost. No ono s tema detma to neni vubec o jazyku, jako spis casto o boji s urady, individualni studijni play a dalsi statni šikana.

    Odpovědět
    • Nevyznám se v české legislativě a pokud opravdu háže klacky pod nohy, tak to jen potvrzuje mou myšlenku, že nevidím důvod žít a vychovávat děti v ČR.

      Děti ze Švédska, Německa, USA, Austrálie apod tu do základních škol chodí zcela běžně.

      Daniel:
      Já nejsem zastánce nějakého měsíčního nomádění. Člověk dá x tisíc za letenku, ubytování a chce cestovat ať již po Španělsku nebo Vietnamu. A za měsíc se to tak dá zvládnout možná bez práce, ale ne při práci.

      Nomádství je styl života nikoliv dovolená s notebookem. Každý freelancer, podnikatel pracuje na „dovolené“ – to z něj nedělá nomáda. Nomád je již z definice člověk, který se přemísťuje z mista na místo, nikoliv jednou za rok na Tenerife nebo do Francie. Často je nomád také minimalista a nesoustředí se na věci, ale na zážitky. Nechtěl jsem to tu původně psát, ale takhle to je – nomád není turista s notebookem.

      Odpovědět
  6. David: Ono je plno odstínů nomádství, někteří to berou hodně hardcore na plný úvazek, jiní to prostě využívají k tomu, že mohou dělat z libovolného místa.

    Děcka můžou mít tuším do páté třídy i individuální studijní plán z domu. Ale pořád mají i při klasické docházce během roku skoro 3 měsíce volna, což vám nikdo jako dovolenou nedá.

    Já třeba využívám výhody volné pracovní doby i nezávislosti místa pobytu. Nemusím být na Kajmanech, moje hlavní výhoda je, že nemusím v pevně danou dobu sedět v kanclu na určitém místě. Částečně mě živí fotobanky, takže třeba na delší výlet do Alp notebook neberu. Ale zase nafotím materiál, který potom zpracovávám když zrovna jsem doma a nemám nic jiného na práci. Peníze přibývají sice míň než u klasických zakázek, ale zato pořád.

    Odpovědět
    • Souhlas: Změnit kancelář za něco příjemnějšího = spojeného s objevováním nového místa. V každém případě doporučuji vyzkoušet. protože pak už nebudete chtít jinak 🙂

      Odpovědět
  7. Tohle je můj životní sen – být digitální nomádkou. Pracovat z noťasu kdekoliv na světě. Už při té myšlence se cítím neskonale radostně a svobodně:).
    Ale ještě mě čeká HOOODNĚ dlouhá cesta, až se naučím, to co opravdu chci v životě dělat a to, co mi bude přinášet dostatek financí na ten můj vysněný svobodný život..

    Odpovědět
  8. Přeji všem digi nomádům hodně zdaru. Je to úžasný o vašich úspěších už jen číst, natož je prožít! Jste skvělí 😉

    Odpovědět
    • Dobrý den Milane, děkuji za komentář! Vám to práce neumožní? Digitální nomádství neznamená, že jste na volné noze… ale chápu, že u nás nejsou zaměstnavatelé tak pokrokoví 🙂

      Odpovědět

Napsat komentář